Menu

StraszliwaBuchling

Recenzje książkowe.

Klasyczny tag książkowy.

straszliwabuchling

Dzień dobry. :) Dzisiejszy wpis nie jest (dla odmiany) recenzją. Jest przy okazji pierwszym tego rodzaju jaki się tu pojawił. Zostałam nominowana przez Rinę z Białego Notesu i stwierdziłam, że wezmę w tym udział. A skusiłam się dlatego, że zauważyłam, że pytania w tym tagu mają sens (nie tak jak w niektórych, które w międzyczasie przewinęły mi się przed oczami). ;) Myślę, że jeśli kogoś ciekawi moja osoba choć trochę, to będzie miał okazję czegokolwiek się o mnie dowiedzieć. Zapraszam więc. ;)

moja_pka

15 pytań związanych z literaturą, czyli klasyczny tag książkowy:

1. Jaki gatunek najczęściej wybierasz?

Swego czasu dominowała u mnie szeroko pojęta fantastyka, ale ostatnio są to raczej powieści obyczajowe/psychologiczne lub historyczne. :)

2. Który bohater jest najbardziej podobny do Ciebie lub którym chciałabyś być?

Kilka przyjaciółek twierdzi, że najbardziej podobna z charakteru jestem do Babci Wheatherwax ze Świata Dysku Terry'ego Pratchetta. Tylko nie jestem do końca pewna czy to komplement czy jednak nie. ;) Mój luby z kolei twierdzi, że z charakteru najbardziej przypominam mu Hermionę Granger z "Harry'ego Pottera" - wiecznie najmądrzejsza. :D W moim odczuciu najbliżej mi do Wolhy Rednej z "Zawodu: Wiedźma" Olgi Gromyko - jak ktoś ma się wpierdzielić w kłopoty, to czemu nie ja? Dodatkowo wiecznie niewyparzona gęba i brak umiejętności zamknięcia jadaczki w porę dostarczają mi wiecznie niezapomnianych przeżyć. :D

3. Jaką książkę dałabyś do przeczytania swojemu dziecku?

To ciekawe pytanie, bowiem mogę je rozważyć tylko teoretycznie póki co. Myślę, że na pewno serię o Harrym Potterze, ponieważ to naprawdę świetne i uniwersalne książki o przyjaźni oraz walce dobra ze złem, a do tego napisane w ciepłym, magicznym i łatwym do przyswojenia stylu. Nie ukrywam, że sama dorastałam z tą serią, więc sądzę, że będę chciała miłość do Hogwartu zaszczepić we własnym potomstwu (w swoim dużo młodszym rodzeństwie mi się udało).

4. Wolisz książki w wersji papierowej, e-booki czy audiobooki?

Nie będę tutaj zbyt odkrywcza i wpiszę się w stereotyp mola książkowego, bo najbardziej lubię jednak książki w wersji papierowej, ale od kiedy dostałam czytnik to zdarza mi się też czytać e-booki. Odnośnie audiobooków nie mam zdania, ponieważ nigdy nie zdarzyło mi się z nich korzystać.

5. Jaka książka zrobiła na Tobie największe wrażenie?

Ostatnio było to "Wszystko jest iluminacją" J.S. Foera. Ale poza tym, w tym miejscu wstawiłabym również "Kafkę nad morzem" Murakamiego, "Sto lat samotności" Marqueza i "Dom Augusty" Axelsson.

6. Jaka książka nie zrobiła na Tobie dobrego wrażenia?

Z pewnością była to "Historia pana B." Clive'a Barkera - zdecydowaną większość 239-stronicowej fabuły stanowią namolne błagania jej bohatera aby tę książkę spalić. Cóż, gdyby nie fakt, że wypożyczyłam ją z biblioteki, to możliwe, że bym się jednak dała skusić.

7. Czytasz jedną książkę od początku do końca czy zaczynasz kilka książek na raz?

Przez wiele lat było tak, że czytałam nawet po 5 książek na raz, ale jakieś 2 lata temu zorientowałam się, że była to nieefektywna metoda i od tamtej pory głównie czytam jedną książkę na raz.

8. Częściej czytasz wypożyczone książki czy raczej preferujesz własny zakup?

Przez długie lata byłam stałą bywalczynią 7 bibliotek. Od jakiegoś półtora roku kupuję sporo książek, więc wyhamowałam z wypożyczaniem. Nadal wraz niewiele czytam swoich książek (mam cały regał wstydu), ponieważ dostaję regularnie egzemplarze recenzenckie, przy których mam określony termin na przeczytanie ich i zrecenzowanie - więc to takie trochę błędne koło. Przy okazji przyznaję bez bicia, że kupuję książki kompulsywnie (jednak staram się przynajmniej trzymać jakichś poziom tego, co kupuję).

9. Jaką jedną książkę powinien przeczytać każdy, niezależnie od swoich zainteresowań?

Moim zdaniem każdy powinien przynajmniej spróbować przeczytać i zastanowić się nad "Zbrodnią i karą" Dostojewskiego oraz "Lolitą" Nabokova. Przy okazji dodam, że przymierzam się do powtórzenia sobie "Lolity" jakoś w tym roku jeszcze, więc prawdopodobnie przynajmniej spróbuję napisać jakąś sensowną recenzję o tej wciąż niezwykle kontrowersyjnej książce.

10. Czy oceniasz książkę po okładce?

Cóż... w zasadzie nie da się tego uniknąć. Wiadomo, że estetyczne okładki bardziej przyciągają wzrok potencjalnego nabywcy. Na pewno jednak wygląd okładki w moim przypadku nie jest czynnikiem decydującym o zakupie ani o przeczytaniu danej pozycji.

11. Czy ulegasz promocjom cenowym na książki? Jeśli tak, to jaka była największa ilość książek, jakie kupiłaś na promocji?

Oczywiście, że ulegam, a potem zastanawiam się czy to już ten moment, że te książki będę jadła, bo na jedzenie mi już z pewnością nie wystarczy. :P A tak serio, to staram się nad tym panować i kupować tylko te książki, na których faktycznie bardzo mi zależy. A że moja lista "must have" jest zatrważająco długa to wiecie... Nie pamiętam ile kupiłam najwięcej za jednym razem, podejrzewam jednak, że 10 na raz nie przekroczyłam.

12. O jakiej książce marzysz?

Marzę o przeczytaniu w końcu "Księgi tysiąca i jednej nocy" - jest to wybór oryginalnych (nieocenzurowanych) baśni arabskich i perskich. Posiadam ją, ale wiecznie się do niej z należytym skupieniem zabrać nie mogę. Marzę również o zdobyciu i przeczytaniu "13 1/2 życia kapitana Niebieskiego Misia" Waltera Moersa, gdyż jestem fanką tego autora - niestety nakład się skończył lata temu i teraz jest to niemalże biały kruk, osiąga na allegro w antykwariatach ceny od 320 do 500 złotych.

13. Ile książek ma Twoja biblioteczka i jak przechowujesz swoje zbiory?

Planuję w końcu policzyć moje książki, ale nie dzisiaj... Jest ich naprawdę sporo (na pewno kilkaset - nie jestem pewna czy nie zbliżam się do tysiąca). Trzymam je na dwóch regałach "biblioteczkach" i jednym słupku, ustawione i ułożone warstwami, żeby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, którą mam przeznaczoną na nie. ;)

14. Co najpierw: książka czy ekranizacja?

Ha! Staram się jednak najpierw przeczytać książkę. Ale nie ma też dramatu, jeśli najpierw obejrzę film. Traktuję to jak dwie osobne historie i tyle.

15. Co teraz czytasz?

Właśnie kończę "Anhusz" Martine Madden, którą otrzymałam do recenzji dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Sztukater, a potem zabieram się za "Czarnego Huzara" Leszka Białego. :)

To tyle w kwestii pytań. Do wykonania tagu nominuję Mniej niż 100 słówTrans Książkowy, Pikkuvampyyrin kirjamaailma i Rude recenzuje. oraz każdego z moich czytelników. :)

Pozdrawiam serdecznie. :)

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • Gość: [sylwetki] *.dynamic.chello.pl

    Pozwalam sobie ukraść TAG na mojego instagrama! Oznaczyłam Cię oczywiście jako źródło! ;)

© StraszliwaBuchling
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci